Mapa

Jazykové zkoušky z italštiny

  • SJZ z italštiny - Státní jazyková zkouška z italštiny - Doklad o dosažené pokročilé úrovni v italštině vydávaný českými jazykovými školami s právem státní jazykové zkoušky na úrovních B2 až C2. Zahrnuje zkoušku základní neboli "malou státnici", zkoušku všeobecnou neboli "velkou státnici" a speciální zkoušky pro obor překladatelský a tlumočnický. Zkoušky platné v ČR, v zahraničí uznávány nejsou.
  • Osvědčení o základní znalosti jazyka italského - Doklad o dosažení úrovně B1 v italštině vydávaný českými jazykovými školami s právem státní jazykové zkoušky. Osvědčení je platné v ČR, v zahraničí není uznáváno.
  • CILS - Certificazione di Italiano come Lingua Straniera - Mezinárodní certifikát z italštiny udělovaný Università per Stranieri di Siena pro úrovně A1 až C2. Zkouška sestává z písemné a ústní části.
  • PLIDA - Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri - Mezinárodní certifikát vydávaný Società Dante Alighieri, který ověřuje znalost písemné i ústní italštiny na úrovních A1 až C2. Dostupná je i varianta zkoušky pro mládež na úrovních A1 až B2.

Jazykové zkoušky z italštiny využijete, ať už jste student nebo pracující a ať míříte do Itálie nebo zůstáváte v ČR. Pokud se ucházíte o práci přímo v italské firmě nebo ve firmě obchodující s italskými partnery, absolvovaná zkouška z italštiny pro vás může být zrovna tak důležitá jako maturita nebo vysokoškolský diplom. Jen část potenciálních zaměstnavatelů je ochotna si vás přezkušovat na místě, a tak pokud předem nedoložíte oficiální doklad, že italštinou vládnete, k pohovoru se ani dostat nemusíte. Italský certifikát vám usnadní život i při studiu – jde jím nahradit profilovou maturitní zkoušku z italštiny (potřebujete mít alespoň úroveň B1), certifikáty bývají uznávané při přijímačkách na vysokou, mohou nahradit zápočet nebo zkoušku z italštiny, někdy dokonce i zkoušku bakalářskou či magisterskou. Máte-li mezinárodní certifikát na úrovni minimálně B2, nebudete muset absolvovat zkoušku z italštiny při přijímacím řízení pro studium na italské univerzitě. Chystáte-li se přestěhovat do Itálie za prací nebo tam absolvovat pracovní stáž či brigádu třeba jako au-pair, certifikát vám každopádně pomůže.

Pokud máte konkrétní cíl – vyhlédli jste si vytouženou zahraniční univerzitu nebo firmu, nejlépe uděláte, když si přímo u ní ověříte, které zkoušky a od které úrovně uznává. Jestliže vybráno zatím nemáte, ale předpokládáte, že svou znalost italštiny budete dokládat u některé české instituce, poslouží Vám dobře Státní jazyková zkouška, případně Osvědčení. Úroveň státních jazykových zkoušek byla standardizována podle stupnice Společného evropského referenčního rámce, čímž se v tuzemsku státnice staly porovnatelnými s mezinárodními certifikáty. V komerčním sektoru, typicky v mezinárodní firmě, nebo na zahraniční univerzitě či střední škole ovšem rozhodně lépe pochodíte s jedním z mezinárodních certifikátů, CILS nebo PLIDA, které jsou široce akceptované v zahraničí.

Ještě zbývá jedno důležité rozhodnutí – zařadit se do správné pokročilostní úrovně (bývá jich až 6). Pokud se totiž přeceníte, můžete odejít s prázdnou, pokud se podceníte, vyzvednete si potvrzení o nižší pokročilosti, než byste mohli. Obě rizika omezíte, když se před plánovanou zkouškou zapíšete do kurzu italštiny v kvalitní jazykové škole. Není nezbytné sehnat přímo kurz připravující na danou zkoušku, i po absolvování obecného kurzu Vám zkušený učitel italštiny bude schopen říct, na jakou úroveň zkoušky realisticky máte, i kde vás nejvíc tlačí bota. Nemáte-li tuto možnost předběžného posouzení někým kvalifikovaným, kdo je pravidelně svědkem vašeho jazykového pokroku, udělejte si alespoň diagnostický test nebo si projděte ukázkovou verzi zkoušky na předpokládané pokročilosti.